Meksyk – listopad 2020 – polska grupa
Meksyk – listopad 2020 – polska grupa
02 listopada – 13 listopada 2020
Mexico – Playa del Carmen
Meksyk to tequila, sombrero, mariachi oraz… cenoty. To jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Podziemne korytarze, groty i jaskinie zalane krystalicznie czystą, najczęściej słodką wodą. Podziwiać będziemy niezwykłe formacje skalne, zjawisko mieszania się słodkiej i słonej wody, oraz niepowtarzalne obrazy malowane przez załamujące się światło. To wszystko sprawi, że wrażenia z tych nurkowań długo pozostaną w naszej pamięci.
Podczas naszej wyprawy odwiedzimy najpiękniejsze miejsca podwodnego Meksyku, tj . rafy wokół Wyspy Cozumel, żółwie, rekiny w Morzu Karaibskim i tajemnicze cenoty z krystalicznie czystą wodą. Dni, w których nie będziemy nurkować, będą doskonałą okazją do wypoczynku i poznawania kuchni meksykańskiej oraz fascynującej i bogatej kultury kraju – odwiedzimy m.in ruiny miast Majów. Naszą bazą będzie, hotel Hotel Club Yebo w Playa del Carmen.
PROGRAM:
Dzień 1 – 02.11.2020: Przelot do Cancún. Transfer do hotelu i zakwaterowanie.
Dzień 2-11 – 03-11.11.2020: 6 dni nurkowych po dwa nurkowania dziennie, (4 dni nurkowe w cenotach i 2 dni nurkowe w Morzu Karaibskim), 2 dni wycieczek, odpoczynek i plażowanie.
Dzień 12-13 – 12-13.11.2020: Po południu wylot z Cancún. Powrót do Polski, zakończenie wyjazdu.
Hotel Club Yebo – Ten nowoczesny hotel jest położony zaledwie 100 metrów od plaży w mieście Playa del Carmen, w pobliżu popularnej ulicy turystycznej Avenida 5. Na miejscu do dyspozycji Gości jest basen. Obiekt oferuje zakwaterowanie w pokojach oraz apartamentach (w tym apartamentach typu studio), które zapewniają w pełni wyposażony aneks kuchenny lub kuchnię.
Apartamenty w obiekcie Club Yebo Hotel zostały urządzone w minimalistycznym stylu meksykańskim. Znajduje się w nich pojemna szafa oraz komfortowa część wypoczynkowa. Cały budynek jest klimatyzowany.
W promieniu 200 metrów od obiektu znaleźć można szeroki wybór restauracji serwujących potrawy kuchni krajowej i międzynarodowej. W okolicy znajdują się również kluby nocne oraz bary.
Wyspa Cozumel, która zapewnia doskonałe warunki do nurkowania z rurką oraz uprawiania innych form aktywnego wypoczynku, znajduje się 18 km od hotelu i można na nią z łatwością dotrzeć promem. Ruiny w miejscowości Tulum są oddalone o 60 km.
Z hotelu Club Yebo można dojechać w godzinę do międzynarodowego portu lotniczego Cancún.
Nurkowanie
Zaplanowanych jest 6 dni nurkowych w sumie 12 nurkowań, zgodnie z następującym podziałem:
4 dni w cenotach
– 1 dzień w Tajma Ha – 2 nurkowania
– 1 dzień w Dos Ojos – 2 nurkowania
– 1 dzień w Chac Mool – 2 nurkowania
– 1 dzień w Angelita and Carwash – tylko advanced – 2 nurkowania
1 dzień w Playa del Carmen – 2 nurkowania z łodzi – zobaczymy m.in. rekiny
1 dzień na Cozumel – 2 nurkowania, wypłynięcie z Playa del Carmen speed boat, nie ma opłat promowych – zobaczymy karaibskie rafy
Cenoty
Prawdziwym skarbem półwyspu Jukatan są cenoty, które w języku Majów ts’ono’ot (czyt.”dzonot”), oznaczają studnie wapienne wypełnione stojącą wodą. Są to przebogate zjawiska krasowe, wyrzeźbione przez naturę w okresie ostatniego zlodowacenia. W Meksyku znajduje się tysiące Cenotów, z czego jedynie część z nich została poddana eksploracji. Długość systemu podziemnych kanałów mierzy ponad 500 kilometrów. Woda jest krystaliczna, czysta o przejrzystości sięgającej nawet do 100 metrów. Cenoty wypełnione są dwoma rodzajami wody i dzięki temu można tam zaobserwować ciekawe podwodne zjawiska świetlne.
Cenot Taj Maha
Niesamowite nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie. Jest tam zielona dziura, do której wpadają gałęzie drzew i liście, porastając glonami barwią wodę na zielono, co w promieniach słońca daje fascynującą poświatę. Korzenie zwisające nad wodą, nietoperze, ptaki i środek tropikalnej dżungli tworzą niezapomniane wrażenie.
Cenot Dos Ojos
Jaskinia pełna stalaktytów i stalagmitów. U wejścia rosną, bliżej nieznane, drzewa, których owoce w dużej ilości wpadają do wody. Dos Ojos ma 60 km długości i łączy się podobno z 25 innymi cenotami. Jest tak spektakularny, że IMAX wybrało ten właśnie cenot do nagrania filmu „ Podróż do zachwycających jaskiń”.
Cenot Chak Mol
Ta jaskinia ma dużo więcej stalaktytów i stalagmitów. Podczas nurkowania w pewnym momencie można wynurzyć się na powierzchnie i podziwiać niesamowity widok korzeni drzew, które przedostały się przez szczeliny miękkiej skorupy wapiennego sklepienia jaskini. Ten cenot nie dostarczy nam takich wrażeń z grą promieni słonecznych, co Kuklan, nie mniej jednak to jest niezapomniane nurkowanie.
Cenot Angelita
Nie jest to typowy cenot, ale raczej duży staw. Pięciominutowy spacer przez dżungle z butlą na plecach, już sam w sobie jest ciekawą przygodą, a nurkowanie w Angelita, pozostanie na pewno niezapomnianym przeżyciem. Anhelita dostępna jest dla bardziej doświadczonych nurków, ponieważ w zasadzie całe nurkowanie odbywa się w toni.
Cenot Aktun-Ha (Car Wash)
Nazwa cenotu – myjnia samochodowa, pochodzi od tego, że przez długi czas zatrzymywali się przy nim kierowcy i myli swoje auta, wykorzystując do tego właśnie wodę z Aktun Ha. Po przebrnięciu przez warstwę około 3 metrów głębokości, gdzie przejrzystość jest, fatalna, nagle ukazuje się nam klarowna woda z dużą ilością ryb słodkowodnych. Dno jest takie, iż zanurkować głębiej można tylko po brzegach cenotu. Widok z dołu w kierunku powierzchni jest zachwycający przede wszystkim ze względu na kolor wody.
Wycieczki
Wycieczki do Rio Lagartos i Ek Balam, oraz Tulum i Coba rozpoczynają się rano i kończą ok 19:00. W cenie jest lunch i anglojęzyczny przewodnik.
Ek Balam
Odkryta w 1997 roku strefa archeologiczna Majów, ukryta w dżungli – miasto Czarnego Jaguara. Zwiedzanie pięknych, nieco ezoterycznych ruin archeologicznych, słynnych dzięki swym rzeźbom i stiukom: Plac Główny z okalającymi go budowlami: Platforma Steli, Piramida Wież z motywem monumentalnych szczęk jaguara, Acropolis, Łuk Trumfialny, Rotunda, Dom Bliźniaczy i Boisko do Gry w Pelote. Możliwość wejścia na piramidę.
Ek Balam znajduje się w północno-wschodniej części półwyspu Jukatan. Nazwa Ek Balam oznacza w języku majów – Czarny Jaguar.
Rio Lagartos
Rzeka aligatorów, serce rezerwatu przyrody i dzikiego ptactwa. Ten wielki rezerwat obejmujący zasięgiem ok. 60.000 hektarów zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków, dziesiątki gatunków ssaków i gadów, płazów, ok 100 gatunków ryb, lasy mangrowe, oczka wodne i jest terenem bogatym w różnorodną florę. Ta wyjątkowość miejsca sprawiła, że w 1979 roku władze meksykańskie teren ten ogłosiły Rezerwatem Biosfery. Rio Lagartos to również mokradła , które są siedliskiem wielu gatunków roślin , zwierząt, krokodyli i ptaków min. kaczka piżmowa (Cairina moschata), Dławigad amerykański (Mycteria americana) i sokół wędrowny (Falco peregrinus). Swój dom znalazły tutaj również Różowe Flamingi (Phoenicopterus ruber ruber) .
Tulum
Tulum – miasto-państwo Majów, położone na klifie, z widokiem na Morze Karaibskie. Zama to pierwsza nazwa tego miejsca, a oznaczała świt, brzask bądź poranek, nazwa adekwatnie pasująca do lokalizacji. Nazwę jaką się dzisiaj posługujemy, Tulum, nadana została przez Hiszpanów.
W Tulum możemy zapoznać się ze starą wiedzą Majów i obejrzeć ich ciekawą architekturę. Ważnym obiektem był budynek ceremonialny, gdzie rozwijała się matematyka, astronomia, architektura, uczono pisania hieroglifów i różnych aspektów kultury i sztuki. W czasach starożytnych Majowie zostali podzieleni na grupy o podobnych właściwościach językowych i fizycznych, które należały do tego samego czasu i tworzącej się wspólnej tradycji historycznej.
Coba
Coba w czasach prekolumbijskich nosiło prawdopodobnie nazwę Kinchil Cobá, nawiązującą do imienia majańskiego bóstwa solarnego i określenia związanego z wyrazami: cob (kob) – mętna i ha – woda, co dawało określenie „miejsce mętnej wody”, związane z pewnością z lagunami, przy których zbudowano miasto.
Najstarsze znaleziska w Cobá datowane są na lata 200 – 100 pne. Między 200 a 600 r.n.e Cobá kontroluje całą północną część stanu Quintana Roo oraz część Jukatanu. W tym czasie miasto utrzymuje kontakty z innymi wielkimi ośrodkami Majów, jak Tikal czy Calakmul, zawierając z nimi sojusze militarne i małżeńskie. Po roku 600 następują zmiany w strukturach władzy, a kontakty z innymi ośrodkami urywają się. Ok. roku 1000 Cobá weszła w długi spór z Chichén Itzá, które ostatecznie zatriumfowało, co zaskutkowało utratą kontroli nad częścią dominium, m.in. nad ważnym ośrodkiem w Yaxuná. Po roku 1000 Cobá stopniowo traci znaczenie polityczne, chociaż zachowuje znaczenie symboliczne i rytualne, co pozwala częściowo odzyskać swoje znaczenie pomiędzy latami 1200 a 1500.
KIEDY: 02 listopada – 13 listopada 2020
Koszt wyjazdu za osobę (cena aktualna na koniec stycznia 2020):
3050 USD osoba nurkująca
1850 USD osoba nienurkująca
Cena pobytu zawiera:
– przelot
– transfery lotnisko – hotel – hotel – lotnisko
– zakwaterowanie Hotel Club Yebo
– 12 nurkowań
– przewodników nurkowych
– butle 12l i balast
– bilety wstępu do cenotów
– 2 wycieczki: do Rio Lagartos Ek Balam oraz Tulum Coba wraz z lunchem
– ubezpieczenie organizatora turystyki
– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
Cena pobytu nie zawiera:
– wszystkich wydatków nie wymienionych w cena zawiera
– wyżywienia
– napojów alkoholowych
– biletów wstępu do Rio Lagartos Ek Balam – ok 35 pesos; oraz Tulum Coba
– napojów w trakcie lunchu podczas wycieczek
– wypożyczanego sprzętu – komplet sprzętu 20 USD/dzień – konieczność posiadania 2 latarek
– butli 15l, Nitroxu
– napiwków
– obowiązkowo płatnego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego 13 PLN/osobę
– ubezpieczenia nurkowego
– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (3,5% wartości imprezy)
PYTANIA I REZERWACJA: biuro@nurkowanienaswiecie.pl lub tel 22 566 39 19
Meksyk – listopad 2020 – polska grupa