Nurkowanie w Jordanii możliwe jest na południu kraju z pobytem w Akabie. Dostępne są pakiety nurkowe, jak i szkolenia dla początkujących.
Jordania jest niewielkim państwem położonym na Bliskim Wschodzie. To muzułmańskie państwo słynie z pięknych zabytków jak słynna Petra czy dawnych twierdz krzyżowców. W Jordanii znajdziemy światowej klasy stanowiska archeologiczne, które przyciągają rzesze badaczy, rezerwaty przyrody jak np. Dana. Można wybrać się nad Morze Martwe, aby zażyć kąpieli wodnych jak i błotnych.
Jest to kraj w dużej mierze wyżynny, z półpustyniami na południu czy na wschodzie. Pustynia Wadi Rum jest obowiązkowym punktem programu w trakcie wizyty w Jordanii. A dla wszystkich szukających wypoczynku nad morzem i tych co nurkują, kraj oferuje pobyt na południu w rejonie Zatoki Akaba nad Morzem Czerwonym.
Z przyjemnością przygotujemy również propozycję zakwaterowania. Wystarczy, że do nas napiszesz biuro@nurkowanienaswiecie.pl
Akaba – Akaba leży nad Zatoką Akaba. Można stąd dostrzec trzy inne kraje – Egipt, Arabię Saudyjską i Izrael. Pod wodą również każdy znajdzie coś dla siebie. Rafy z bogatym życiem, wraki takie jak Cedar Pride, czołg, czy nowo zatopiony Herkules C130, to tylko nieliczne z miejsc nurkowych w tym rejonie.
Cena zawiera: butle, balast, przewodnika nurkowego, lunch na łodzi
Cena nie zawiera: podręcznika i licencji – 60 JOD
Nurkowanie w Jordanii.
Wrak Cedar Pride jest najbardziej znanym miejscem nurkowym w Aqabie, m.in. dlatego, że jest dostępny również z brzegu. Po krótkim płynięciu ok 130m nad piaszczystym dnem wynurza się z głębi przed nami, leżąc nienaruszony na swojej lewej burcie na razie podtrzymującej zarówno dziób, jak i rufę.
Wrak dostępny jest za równo dla początkujących nurków, gdyż rufa zaczyna się od ok 16m, a dziób na ok 20m.
Płynąc na wrak od brzegu, w pierwszej kolejności ukaże nam się kil, gdyż pokład leży w kierunku morza. Leżąc na krańcach raf, wrak tworzy mostek, pod którym można przepłynąć na głębokości 26m, aby następnie wrócić do eksploracji wyższych partii. Mimo, że znaczna część uległa zniszczeniu w wyniku pożaru, to pozostała część w bardzo dobrej kondycji.
Przez ostatnie 30 lat wrak porósł kolorowymi koralami. Liczne miękkie i twarde korale, skrzydlice, a w trakcie nocnego nurkowania polujące ośmiornice i mureny, to mieszkańcy tego wraku.
Dryfowanie wzdłuż rafy koralowej, którą odżywia bogaty w składniki prąd. Wymagana jest kontrola pływalności, aby niepostrzeżenia nie znaleźć się na głębokości poza naszymi uprawnieniami nurkowymi, a także aby nie uszkodzić rafy. Nie mniej jednak zdecydowanie polecamy górne partie ściany, gdzie życie jest najbogatsze. Płyniemy przez ogromne miękkie korale wśród różnorodnych ryb rafowych (w tym dużych grouperów), ślimaków nagoskrzelnych, żółwi i węgorzy, podczas gdy większe ryby pływają w toni (często można zobaczyć rekiny). Elektrownia jest dobrym miejscem dla nurków początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.
Najmłodsza podwodna atrakcja Aqaby, zatopiona 16 listopada 2017r., która już stała się ulubioną nurków. Po hucznej ceremonii zorganizowanej przez lokalne organizacje w obecności mediów i licznej publiczności, samolot znalazł swoje miejsce w pobliżu czołgu. Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń Herkules spoczął na piasku ok 300m od brzegu na głębokości 17m, po to, aby wkrótce stać się sztuczną rafą dla życia morskiego. Herkules C-130 to czterosilnikowy samolot wojskowy z napędem turbośmigłowym, który został przekazany przez Królewskie Jordańskie Siły Powietrzne. Samolot służył jako główna taktyczna maszyna lotnicza dla wielu sił wojskowych w ponad 70 krajach na całym świecie od lat pięćdziesiątych. Jego długość to 30m, a rozpiętość skrzydeł wynosi 40m.
Kierując się nad ogromnym koralem w kształcie sałaty, rozpościera się przed nami wielka rafa. Ryby rafowe są wszędzie, pływając między wielkimi, starszymi koralami twardymi, a gałęziami czarnego korala. Żółwie i orlenie są częstymi gośćmi w tym miejscu.
Bez problemu można spędzić całe nurkowanie między 10 a 12m, gdzie króluje życie makro. To jak podwodny kalejdoskop – nurkowanie w Morzu Czerwonym w najlepszym wydaniu, z kręgowcami i bezkręgowcami z różnych rodzin.
Rafa powoli opada do 24m i tu napotykamy pionową ścianę. To miejsce, gdzie wiele gatunków ryb karmi się twardymi i miękkimi koralami, a czasami można napotkać łagodny prąd. Parę metrów głębiej między 26 a 30m. zobaczymy dolinę czarnych korali.
Czołg spoczywa na piaszczystym dnie na głębokości 5-7m tworząc imponujący widok od 15 lat. Miękkie korale i gąbki chwytają się kadłuba, a pierwszą rzeczą, którą zauważysz (nawet przed samym czołgiem) są wirujące szkoły kolorowych ryb rafowych, które stworzyły tu swój dom. Czołg jest wypełniony małymi zakamarkami mieszczącymi tuziny gatunków bezkręgowców, w tym rozgwiazdy, krewetki, kraby i wiele innych. Dzięki osłoniętym częściom wraku skrzydlice czy błazenki znalazły tu swoje schronienie. Kończąc nurkowanie zwróćmy uwagę na życie makro znajdujące się na szycie wraku.
Miejsce nurkowe z tak dużą ilością do zobaczenia na tak stosunkowo małej powierzchni, należy do rzadkości, a to miejsce to dokonały przykład takiego zjawiska. Życie ryb jest tutaj obfite, ponieważ rafa stanowi świetny żłobek i jest to świetny początek dla każdego łańcucha pokarmowego. Ponieważ jesteśmy blisko brzegu (zaledwie 30 m) i nurkujemy w tak płytkiej, jasnej wodzie, większe gatunki ryb są dość rzadkie, ale korale i gąbki po prostu są pełne życia. To miejsce nurkowe to raj dla fotografów.
Nurkowanie w Jordanii.